Museum of Energy Mechanical Surface A/V Performance

Silahtarağa Elektrik Santrali kapandıktan sonra, 100 yıllık tarihi türbinler bir daha çalışmadı. Şu an Enerji Müzesi olarak yaşamına devam eden santralde, türbinleri yeniden hayata geçirmek amaçlandı ve yaklaşık 9 ay süren proje ICEM 2014 açılışında gerçekleştirildi.

3 adet türbin üzerinde kurgusal bir düzende gerçekleştirilen performans için öncelikle 3D scan ile alanın taraması yapıldı ve scan datası üzerinden solid modeller hazırlanarak, prodüksiyon oluşturuldu. Projenin yapımcılığını Hipo Design&Production üstlendi.

CYGNUS IMMERSIVE LIGHT INSTALLATION PERFORMANCE

2014 Marka Konferansı’nda, 2400 metrekarelik kapalı mekanda ışık enstalasyonu performansı gerçekleştirildi. Performansın konsept sürecinin ardından müzik tasarımı ve ışık kurgusu hazırlanarak, yazılımı tamamlandı. Performansın konsepti olarak vurgulanmak istenen karadelik yolculuğu için, kişilerin merkezdeki alanları boşluk olarak konumlandırıldı ve hem ışık yerleşimi hem de yazılımda bu konumlandırmaya dikkat edilerek CYGNUS deneyimi yaşatıldı.

WHAT IS REAL? I INTERACTIVE A/V PERFORMANCE I FASHION FILM

Doğada gördüğünden değil, kendi algısının dışına çıkarak yarattığı izlenimlerden ilham alan moda tasarımcısı Ece Özalp’ın ilk kreasyonu Perception. Perception’dan yola çıkarak oluşturulan proje ise hem onun hem illüzyonun bir sorgusu…

“Perception’ının perception’ını.

Belki de bir inception.”

Eight I The First Female Space Tourist’s Journey

Anousheh Ansari, ilk kadın uzay turisti… 

18 Eylül 2006’da Kazakistan’dan Rus Soyuz uzay aracı ile uzaya gitti. 8 gün boyunca uzayda yaşadı. Uzaydan dünyayı herkesin görebilmesi için, uzaya çıkacak ilk tekrar kullanılabilen uzay aracını icat edene 10 milyon dolar ödül verecek X-Prize programının sponsoru oldu. Homer Hickam ile hayatının ele alındığı My Dream of Stars: From Daughter of Iran to Space Pioneer kitabını yazdı. Çeşitli etkinlikler, panellerde yaşadığı deneyimi, evren hakkındaki görüşlerini insanlarla paylaştı, ilham verdi. Vermeye de devam ediyor.. “Eight” ile Anousheh’nin bu yolculuğunun bir kısmı yeniden hayata geçirildi. Tüm modellemeler ve süreç, birebir yolculuk referansında hazırlandı. ISIS’e bağlanıp, ilk kez dünyayı uzaydan gördükten sonrasında ise sahnede Ansari vardı ve tüm bu deneyimi kendisinden dinledik.

WORLD’S BIGGEST OPEN AIR MUSEUM I Asian Pasific Broadcasting Union 2015 Opening Ceremony

Her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen ABU TV SONG FESTIVAL’a (Asian Pasific Broadcasting Union), 2015 yılında Türkiye ev sahipliği yaptı. İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe 13 ayrı ülkeden sanatçılar katıldı. Açılış performansı Türkiye’nin kültürel, tarihi ve doğal miraslarından esinlenerek hazırlandı ve Dünyanın En Büyük Açık Hava Müzesi (World’s Biggest Open Air Museum) konsepti ile işlendi.

MULTIDISCIPLINARY A/V PERFORMANCE

Doğuş Otomotiv’in 20.yıl gecesi için özel bir hikaye yazıldı. Firmanın 20 yıllık yolculuğu bir çocuğun yaşamı ile ilişkilendirildi ve 3 partlık kısımlara bölündü. Hikayeyi soyut bir dilde; çağdaş dans performansı, dış ses ve prodüksiyon ortak bir kurguda aktardı. Her part arasında bir orkestra sahne aldı ve NOS (Realtime Soundreactive Visuals) ile orkestradan eş zamanlı alınan ses datası, 3 sanatçının performansıyla part aralarındaki görsel içeriği oluşturdu.

INTERACTIVE TRAMPOLINE

Trambolinin interaktif kullanımı fikri üzerine geliştirilen product, oyun ve deneyim olarak iki farklı kurguda hazırlandı. Oyunun yazılım kısmı Processing ve Java kullanılarak toplamda 2 haftalık bir süre içerisinde geliştirildi. Oyuncunun zıplama yüksekliği kamerayla takip edilip, oyun ve video programlarına yollandı. Trambolindeki yüksekliği kendi beceri ve yetilerine bağlı olan oyuncular, en yüksek skoru elde etmek için yarıştı.

PRODUCT & MOTION DESIGN I MUSTANG LAUNCH PERFORMANCE

Autoshow 2015’te, Ford Türkiye için araçların prodüksiyon akışı düşünülerek, stant tasarımı hazırlandı. 2000 metrekarelik alanın tüm yüzeylerinde bulunan led panellerde, araç kategorilerine göre hazırlanan animasyonlar kurgusal düzende etkinlik boyunca devam etti. 2015 ile birlikte Türkiye’ye ilk kez girecek olan Mustang, ışık performansıyla beraber lansmanı yapılarak alana katıldı.

Holistic I Immersive Light Installation Performance

Holistic I Immersive Light Installation & Dance Performance by Bİ’ŞEYLER
Borusan Otomotiv İnciroğlu, Opening Performance, Turkey, May 2015